ABŞ Laçın dəhlizinin dərhal "açılmasına" çalışır - Miller
ABŞ Laçın dəhlizinin dərhal
Birləşmiş Ştatlar Laçın dəhlizinin dərhal "açılmasına" çalışır. Bunu Dövlət Departamentinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Metyu Miller deyib.
"Biz Laçın dəhlizinin dərhal "açılmasını" istəyirik. Biz bunu açıq şəkildə bildirdik. Blinken həm Ermənistan, həm də Azərbaycan liderləri ilə əlaqə saxlayıb ki, biz Laçın dəhlizinin dərhal "açılmasını" istəyirik”, – Amerikanın xarici siyasət departamentinin nümayəndəsi bildirib.
O, İrəvanda səfərdə olan Dövlət Departamentinin Zaqafqaziya üzrə danışıqlar üzrə baş müşaviri Lui Bononun regiona yeni səfər proqramını təfərrüatı ilə açıqlamayıb.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Mariya Zaxarova bundan əvvəl bildirib ki, Rusiya Ağdam yolu ilə paralel Laçın dəhlizinin "açılmasını" istəyir.
Sentyabrın 12-də Rəsmi Bakı bir daha bəyan edib ki, Azərbaycan hər iki yoldan (red- Laçın və Ağdam yolu) Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin vasitəsilə eyni zamanda istifadəsinə razılıb verib, sadəcə bu razılığın həyata keçirilməsində Ermənistan tərəfi mane olur.
Bundan əvvəl, Prezidentin siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Hikmət Hacıyev mətbuata açıqlama verərək bildirib ki,  Rusiya humanitar yardımının Dağlıq Qarabağa keçirilməsinə dair sazişin Laçın dəhlizinin və Ağdam-Xankəndi yolunun açılması məsələsinə heç bir aidiyyatı yoxdur.
Azərbaycan tərəfi dəfələrlə Ağdamdan gedən magistral yol boyu rayonun erməni əhalisinin lazım olan hər şeylə təmin olunmasına hazır olduğunu bəyan edib. Artıq iki həftədir ki, orada Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin humanitar yardımı kimi 40 ton un olan iki yük maşını saxlanılır.