ABŞ Qarabağa humanitar yüklərin daşınmasını dəstəklədiyini açıqlayıb
Birləşmiş Ştatlar humanitar yüklərin Laçın dəhlizi və Ağdam yolu ilə Qarabağa eyni vaxtda keçməsini alqışlayır və bunu "irəliyə doğru mühüm addım” hesab edir. Bu barədə ABŞ dövlət katibi Entoni Blinkenin bəyanatında deyilir.
"Bu kritik tədarüklər irəliyə doğru atılmış mühüm addımdır və biz tərəfləri birbaşa danışıqlara və region xalqlarına humanitar yardım axınının necə artırılacağına diqqət yetirməyə çağırırıq”, - bəyanatda deyilir.
Amerika Xarici Siyasət Departamentinin rəhbəri qeyd edib ki, Birləşmiş Ştatlar Ermənistan və Azərbaycanın "ləyaqətli və davamlı sülhə” nail olmaq üçün səylərini dəstəkləyir.
Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi (BQXK) sentyabrın 18-də Laçın dəhlizi və Ağdam yolu ilə ehtiyacı olan şəxslər üçün buğda unu və tibbi ləvazimatların çatdırılmasını həyata keçirdiyini açıqlayıb.