ADY ilə səfər edənlərin sayı artıb
2024-cü ilin aprelində "Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) şəhərətrafı və ölkədaxili qatarları ilə səfər edənlərin sayı 21,4 % artaraq 684,862 minə çatıb. Bu barədə "Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) məlumat verib.
Cari ilin aprelində səfər edənlərin 95,8 %-i və ya 656,269 mini Abşeron dairəvi dəmir yolu xətti üzrə səyahət edib. Bu da, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 21,8 % çoxdur.
Hesabat dövründə Bakı-Ağstafa-Bakı dəmir yolu xətti üzrə səfər edənlərin sayı 6,3 % artaraq 24,975 minə, Bakı-Qəbələ-Bakı dəmir yolu xətti üzrə səfər edənlərin sayı isə 2,2 dəfə artaraq 3,618 minə çatıb.
2024-cü ilin birinci rübündə "Azərbaycan Dəmir Yolları” 119.9 min ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 8 dəfədən  azdır. Bu barədə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin "İxrac İcmalı”nda bildirilib.
2023-cü ilin yanvar-martında "Azərbaycan Dəmir Yolları” 984.8 min ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2024-cü ilin birinci rübündə Azərbaycanda yük və sərnişin daşımalaları 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4,7% və 6,9% artıb. Bu barədə Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatında bildirilib.
Hesabat dövründə nqəliyyat vasitələri ilə 54,6 milyon ton yük daşınıb. Yüklərin 3,5% dəniz, 8,2% dəmir yolu, 0,2% hhava, 55,7% nqəliyyatın, 32,4% boru kəmərləri ilə danışıb.
ADY ölkə Prezidentinin 20 iyul 2009-cu il tarixli sərəncamı ilə yaradılıb. Nazirlər Kabinetinin 15 fevral 2010-cu il tarixli qərarı ilə qurumun nizamnaməsi və strukturu təsdiq edilib. Onun nizamnamə kapitalı 906,062 milyon manatdır. Səhmdar cəmiyyəti 100 % dövlətə məxsusdur.