Alimlər ilk dəfə böyük köpəkbalıqlarının bir-birini yediyini aşkar ediblər
Bermud adaları yaxınlığında üzən iri yırtıcı köpəkbalığı daha böyük köpək balığını yeyib, hətta ona qoşulmuş monitorinq cihazını da udub. Bu barədə "Frontiers in Marine Science” jurnalı yazıb.
Alimlərin fikrincə, bu, qeydə alınan ilk belə haldır. Dəniz köpəkbalıqlarının (Lamna nasus) uzunluğu təxminən 3,6 metrə çatır. Bu böyük köpəkbalığı Şimali Atlantik Okeanında, eləcə də Antarktidaya qədər Cənub Yarımkürə okeanlarının bir hissəsində yaşayır.
"Frontiers in Marine Science” jurnalında dərc olunan məqalədə elm adamları dəniz köpəkbalığının böyük bacısı tərəfindən yeyilməsi hadisəsini təsvir ediblər.
Şimali Karolina Ətraf Mühitin Keyfiyyəti Departamentinin dəniz balıqçılıq bioloqu və tədqiqatın aparıcı müəllifi Brooke Anderson, "Bu, dünyanın istənilən yerində dəniz köpəkbalığı yırtıcılığının sənədləşdirilmiş ilk hadisəsidir" deyib.