Altı ayda Azərbaycanda 736 nəfər İİV-ə yoluxub
2024-cü ilin altı ayında Azərbaycanda 736 nəfər İİV-ə (İnsanın immunçatışmazlığı virusu) yoluxub. Bu barədə Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının daimi fəaliyyət göstərən İşçi Qrupu məlumat yayıb.
Ötən 6 ay ərzində İİV-ə 736 nəfər yoluxub. Onlardan 723 nəfəri Azərbaycan vətəndaşı, 13 nəfəri isə əcnəbi olub. Azərbaycan vətəndaşları arasında 33 nəfəri (5,4%-i) inyekson narkotik istifadəçiləri olub.
Daha çox yoluxma heteroseksual kontakt nəticəsində baş verib ki, onların da sayı 708 nəfərdir. Onlardan da 679 Azərbaycan vətəndaşıdır. Bu xəstəliyə anadangəlmə yoluxanların sayı 5 nəfər təşkil edib.
1987-ci ildən 2023-cü ilin sonuna qədər Azərbaycanda 9 258 İİV xəstəsi rəsmi qeydiyyata alınıb.
Yoluxanların  69,5 %-i kişilər, digər faizi isə qadınlardır.
Bundan əvvəl Ümümdünya Səhiyyə Təşkilatı açıqlamasında bildirib ki, qlobal miqyasda 9,2 milyon insanın müalicəyə çıxışı yoxdur, hər gün 1700 insan HİV ilə əlaqəli səbəblərdən ölür. Daha 3500 nəfər yoluxub, onların çoxu statusunu bilmir və ya müalicə almaq imkanı yoxdur.