Antiterror əməliyyatında şəhid olanların ailələrinə ödənişlər verilməsinə başlanılıb
Qarabağda antiterror əməliyyatı zzamanı şəhid olan hərbçilərin ailə üzvlərinə ödənişlərin verilməsinə başlanılıb. Bu barədə Report Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun sədri Himalay Məmişova istinadan yazıb.
O bildirib ki, fondun əməkdaşları tərəfindən həmin şəxslərin sənədləri toplanılıb və ödənişlər təyin edilməsinə başlanılıb.
"Həm şəhid olan hərbi qulluqçuların, həm də DİN əməkdaşlarının ailə üzvlərinə təqaüd ödənişləri tam şəkildə həyata keçirilir. Dövlət icbari şəxsi sığorta ödənişləri isə şəhid ailəsi üzvlərinə demək olar ki, 70-80 faizinə təyin olunub.Çünki bir sıra ailələrdə müvafiq sənədlərin hazırlanması və vərəsəlik işləri müəyyən qədər vaxt alır. Bu sənədlər də fonda təqdim olunduqca digər şəxslərə də icbari şəxsi sığorta ödənişləri təyin olunacaq. pensiya təyinatları üçün isə məlumat vərəqələri aidiyyatı dövlət orqanları tərəfindən göndərilməlidir. Bir qism hərbi qulluqçular barədə məlumat vərəqələri artıq göndərilib, digər qismi ilə bağlı isə hazırlanmaqdadır. Onlar da təqdim olunduqdan sonra ödənişlərin təyinatı həyata keçiriləcək”, - o əlavə edib.
Sentyabrın 19-da Azərbaycanın Qarabağda antiterror əməliyyatından sonra reinteqrasiya ilə bağlı rəsmi sayt yaradılıb. Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul etmək istəyənlər, eləcə də Qarabağa getmək istəynlər həmin saytda qeydiyyatdan keçə bilər.
Sentyabrın 28-də Qarabağın qondarma "rəhbəri" Samvel Şahramanyan 2024-cü il yanvarın 1-dək separatçı rejimin ləğv olunmasını elan edib. Bildirib ki, Qarabağda qalmaq istəyən vətəndaşlar Azərbaycanın təklif etdiyi reinteqrasiya ilə bağlı təqdim olunan sənədlə tanış ola bilərlər.