Aqrar Sığğorta Fondu ötən il nə qədər sığorta ödənişi edib? - Rəsmi
2023-cü il Aqrar Sığorta Fondu tərəfindən sığorta ödənişləri 4,4 milyon manat təşkil edib ki, bu da 2022-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 80% çoxdur. Bu barədə Fondun 2023-cü ilə dair yaydığı hesabatında qeyd olunub.
Ödənişlərin ,5 milyon manatı bitkiçiliyin, 910 min manatı heyvandarlığın payına düşüb.
Hesabat dövründə heyvandarlıq sığortası üzrə 28%, bitkiçilik üzrə isə 2% artım müşahidə edilib. Heyvandarlıq üzrə ödənişlən sığortaın həcmi 36 milyon manat olub.
Ötən il ərzində ümumilikdə Fond tərəfindən 380 476 hektar ərazi sığortalanıb ki, bu da 2022-ci illə müqayisədə 40% çox olub.
Sığorta haqqı birdəfəlik və ya hissələrlə ödənilə bilər. Dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödənilən hissə, yəni sığorta haqqının 50%-i, sığorta müqaviləsində başqa cür nəzərdə tutulmamışdırsa sığorta haqqı birdəfəlik ödənilir.
Nazirlər Kabinetinin 17 dekabr 2019-cu il tarixli 479 saylı və 22 dekabr 2021-ci il tarixli 398 saylı qərarlarına əsasən,  Azərbaycanda aqrar sığorta hazırda 41 adda bitkiçilik məhsullarını əhatə edir. Bura buğda, arpa, qarğıdalı,kartof, şəkər çuğunduru, portağal, limon, naringi, çay, tütün, üzüm, fındıq, pambıq, günəbaxan, soya, yonca, noxud, noxud, alça, albalı, alma, armud, çiyələk, ərik, gavalı, gilas, heyva, xurma, nar, şaftalı, zeytun, badam, qoz, soğan, kələm,  qarpız, yemiş (qovun), pomidor, sarımsaq, darı daxildir.
Aqrar Sığorta Fondunun çağrı mərkəzinin əlaqə nömrəsi 1651-dir.