Avropa İnsan Haqları Məhkəməsi Hüseyn Abdullayevlə bağlı qərar verib
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi (AİHM) eks-deputat və iş adamı Hüseyn Abdullayevin vəkillərinin ona təcili, effektiv tibbi yardım göstərilməsinin zəruriliyi ilə bağlı müraciəti ilə bağlı qərar çıxarıb.Bu barədə onun vəkili Cavad Cavadov məlumat verib.
Avqustun 27-də AİHM öz Qaydalarının 39-cu maddəsinə uyğun olaraq, təcili stasionar və ya ambulator müalicəyə və ya hər hansı digər tibbi yardıma ehtiyacın olub-olmadığını müəyyən etmək üçün Azərbaycan hökumətini Abdullayevi əlavə hərtərəfli tibbi müayinədən keçirməyə məcbur edən qərar qəbul edib.
Vəkilin sözlərinə görə,  AİHM 41-ci Qaydaya uyğun olaraq, Abdullayevin həbsindən şikayətinə prioritet məsələ kimi baxılacağı barədə də qərar qəbul edib.
Avqustun 15-də müdafiə tərəfi Abdullayevin seçdiyi mülki klinikada tibbi müayinədən keçməsi ilə bağlı vəsadətlə  Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində çıxış edib.
Müraciət qismən yerinə yetirilib.
Vəkil Şəhla Qumbətova bildirib ki, Abdullayev 1 sutka həbsxana xəstəxanasına aparılıb, orada vizual müayinə olunub və ertəsi gün Bakı İstintaq Təcridxanasına qaytarılıb.
Avqustun 22-də Abdullayev hətta videobağlantı vasitəsilə səhhəti ilə əlaqədar Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində keçirilən prosesdə iştirak edə bilməyib.
Müdafiə tərəfi, ərizəçinin sağlamlığı və həyatı üçün təhlükənin aradan qaldırılması üçün təxirəsalınmaz müvəqqəti tədbirlərin görülməsi üçün Əsasnamənin 39-cu Qaydasına uyğun olaraq Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinə müraciət etmişdir.
Abdullayev Cinayət Məcəlləsinin 193-1.3.2-ci (cinayət yolu ilə əldə edilmiş külli miqdarda əmlakı leqallaşdırma) maddəsi ilə yeni iş üzrə ittihamı rədd edir və ona qarşı 5,5 milyon manat pulun "yuyulması” maddəsi ilə ittiham olunur.
Hüseyn Abdullayev 90-cı illərdə neft məhsulları biznesində aparıcı mövqe tutub.  Onun nəzarətində olan quldur dəstələri müxalifətin etiraz aksiyalarının dağıdılmasında iştirak edib.
2013-cü ildə Azərbaycandan mühacirət edib. Bir müddət sonra onun barəsində vergidən yayınma maddəsi ilə cinayət işi açılıb. Abdullayev 2018-ci il aprelin 22-də Almaniyadan gələrək Türkiyədə saxlanılıb və Azərbaycana ekstradisiya edilib.
Bakıda o, iqtisadi cinayətlərdə ittiham edilərək 6 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
6 illik həbs cəzasının bitməsinə 47 gün qalmış, bu ilin mart ayının əvvəlində ona qarşı "cinayət yolu ilə əldə edilmiş pul vəsaitlərinin leqallaşdırılması” (CM-nin 193-1.3.2-ci maddəsi) üzrə yeni ittiham irəli sürülüb.