Avropa İttifaqı Ukrayna ilə bağlı danışıqlardan kənarda qalmaqdan qorxur
Avropa İttifaqı ABŞ Prezidenti Donald Trampın Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə Ukrayna üzrə birbaşa razılığa gələcəyindən və bu prosesdə Aİ və Kiyevi kənarda qoya biləcəyindən narahatdır. Bu barədə ispan nəşri El País diplomatik mənbələrə istinadən xəbər verib.
Nəşrin versiyasına görə, respublikaçı Trampın Ağ Evə qayıdışı Avropada narahatlığı  artırıb. Avropalılar hesab edirlər ki, o, Rusiya lideri ilə razılığa gələcək və Ukrayna ilə Aİ-ni ikinci plana keçirəcək.
Bundan əlavə, Brüsseldə Aİ-nin gələcək razılaşmanın yeganə təminatçısı olacağından narahatlıqlar artır.
ABŞ-ın Kiyev üçün əlverişsiz bir pakt hazırlaya biləcəyi və bu pakta əsasən Avropanın Ukraynanın bərpasını maliyyələşdirəcəyi, eyni zamanda razılaşmanın zəmanətçisi olacağı ehtimal edilir.
Diplomatik mənbəyə görə, belə bir sxem "Avropa təhlükəsizliyi üçün fəlakət olardı, geopolitik cəhətdən isə Aİ üçün böyük bir məğlubiyyət deməkdir".