Avropaya elektrik enerjisinin tədarükü layihəsi üzrə işçi qrupu yaradılıb
Azərbaycan, Gürcüstan, Macarıstan və Rumıniya Azərbaycandan Mərkəzi Avropaya elektrik enerjisinin tədarükü layihəsini həyata keçirmək üçün işçi qrupu yaradıb. Bu barədə cümə günü Macarıstanın xarici işlər və xarici iqtisadi əlaqələr naziri Peter Szijjarto dörd ölkənin nümayəndələrinin Bakıda keçirilən görüşündən sonra məlumat verib.
"Azərbaycandan təmiz elektrik enerjisinin Gürcüstan və Rumıniya vasitəsilə Macarıstana nəqlinə dair irimiqyaslı layihə iki mühüm məqsədə nail olmağa kömək edəcək. Ona sərmayə qoymaq enerji təhlükəsizliyimizi gücləndirməyə və planetin iqlimini qorumağa kömək edəcək. Bu birgə sərmayə unikaldır. uzunluğu 1195 km olan dünyanın ən uzun sualtı elektrik kabelidir. Bu gün Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan işçi qrupu yaradaraq bu layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasını (texniki-iqtisadi əsaslandırma) hazırlamaq vəzifəsini qoyublar”, -  Szijjarto öz sosial şəbəkə hesabında bildirib.
Dekabrda Buxarestdə dörd ölkənin liderləri Azərbaycandan Gürcüstandan keçməklə, daha sonra sualtı kabel vasitəsilə Rumıniyaya, oradan isə Macarıstana elektrik enerjisinin tədarükü haqqında saziş imzalayıblar. Bundan dərhal sonra Szijjarto elan edib ki, layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırması aprel ayında bir İtalyan şirkəti tərəfindən sifariş edilib və onun 2,5 milyon avroluq xərci Dünya Bankı tərəfindən qarşılanacaq. Sənəd 2023-cü ilin sonuna qədər hazır olacaq.
Szijarto qeyd edib ki, Avropa Komissiyası bu layihəni bütün Avropa üçün vacib hesab edir və ona 2,3 milyard avro vəsait ayırıb, ona investisiyalar dörd ilədək müddətə nəzərdə tutulub. Azərbaycandan Gürcüstan və Rumıniya vasitəsilə daxil olan ekoloji cəhətdən təmiz elektrik enerjisinin bir hissəsinin Macarıstanda istifadə edilməsi, bir hissəsinin isə oradan başqa ölkələrə göndərilməsi nəzərdə tutulur. Elektrik xətti boyunca fiber-optik kabelin çəkilməsi nəzərdə tutulur