Azərbaycan hökuməti Əfqan Muxtarlıya 8500 avro ödəyəcək
Azərbaycan hökuməti Əfqan Muxtarlıya  8500 avro ödəyəcək
Avropa İnsan Haqları Məhkəməsi azərbaycanlı jurnalist Əfqan Muxtarlının  Gürcüstan və Azərbaycana qarşı iddiasını təmin edib .
AİHM qərarına əsasən, Gürcüstan oğurlama, amansız rəftar və qanunsuz olaraq Azərbaycana göndərmə haqqında işdə Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının 3-cü (işgəncələrin qadağan edilməsi) və 5-ci (azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ) maddələrini pozub. Bu səbədən məhkəmə Gürcüstan hökumətini Muxtarlıya 12 500 avro dəyərində təzminat ödəməsi barədə qərar verib.
Məhkəmə həmçinin  Azərbaycanın Konvensiyanın 5 (3) (azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ), həmçinin 8-ci (şəxsi və ailə həyatına hörmət hüququ) maddələri pozduğunu müəyyən edərək  Azərbaycanın  8500 avro ödəməli olduğu barədə qərar çıxarıb.
Muxtarlı 2015-ci ildə Azərbaycanı tərk edib.  O,  2017-ci ilin mayında Tbilisinin mərkəzində Gürcüstan poilisi tərəfindən saxlanılıb  və Azərbaycanla sərhədə gətirilərək təslim edilib.
Azərbaycanda o, dövlət sərhədini qanunsuz keçməkdə və qaçaqmalçılıqda ittiham olunub və altı il azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum edilib.
2020-ci ilin martında Əfqan Muxtarlı sərbəst buraxılıb və Almaniyaya gedib.
Gürcüstan hakimiyyəti Muxtarlının oğurlanmasında iştirak etdiyini və Azərbaycan xüsusi xidmətləri ilə əməkdaşlıq etdiyini inkar edib.
Bu hadisədən sonra Gürcüstanda əks-kəşfiyyat və sərhəd xidmətinin rəhbərləri vəzifədən azad edilib.