Azərbaycana səfər etmiş turistlərin sayı artıb
2023-cü ilin yanvar-sentyabrında Azərbaycana səfər etmiş əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin sayı 1 535 765 nəfər təşkil edib, ötən ilin eyni dövründə isə həmin şəxslərin sayı 1 162 745 nəfər olub. Bu barədə Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatında bildirilib.
Bu göstərici illik müqayisədə 373 020 nəfər və ya 32,1% çoxdur.
Gələnlərin 1 044 281 nəfəri turizm məqsədi ilə, 491 484 nəfəri isə digər məqsədlərlə gələnlərdir. Turizm məqsədi ilə gələn vətəndaşların ümumi səfər edənlərin 68%-ni, digər məqsədlərlə gələnlər isə 32%-ni təşkil edib.
Ən çox səfər edənlərin olduğu ölkələr isə Rusiya (476 456 nəfər), Türkiyə (273 min 967 nəfər) və İran (115 603) nəfər olub.
2023-cü ilin doqquz ayında Azərbaycandan xaricə gedən azərbaycanlıların sayı  24,7% arataq 1535,8 nəfərə çatıb. Bu barədə Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatında qeyd olunub.
Gedənlərin 49,5% Rusiyaya, 31,7%-i Gürcüstana, 17,5%-i səfər edib.
Statistikada Türkiyəyə gedənlərin 17,5% artdığı, İrana gedənlərin isə 17% azaldığı göstərilib. Səfər edənlərin 65%-ni kişilər, 35%-ni qadınlar təşkil edib.