Azərbaycanda ədalətli,şəffaf və rəqabətli seçkilər keçirilib - Deputat
Azərbaycanda bələdiyyə seçkiləri çox şəffaf və rəqabətli keçib. Bunu Milli Məclisin deputatı Aydın Mirzəzadə deyib.
"Bələdiyyə seçkilərinin keçirilməsi əhəmiyyətli bir mərhələ oldu. Hər bir seçki dövlət çün imtahandır. Bu seçkilər də rəqabətli keçdi. Növbəti dövrlərdə bələdiyyələr qarşılarına qoyduğu böyük vəzifələri uğurla yerinə yetirəcəklər", - deputat bildirib.
Deputat Siyavuş Novruzov da bələdiyyə seçkilərində uğur qazanan YAP partiyasını təbrik edərək bildirib ki, bu partiyanın növbəti ədalətli qalibiyyəti olub.
" Bələdiyyə seçkiləri mühüm bir seçkilər idi. YAP yenidən öz qələbəsini qazanıb. Azad,ədalətli seçkilər keçirildi və bələdiyyələr formalaşdı", - deputat bildirib.
Yanvarın 29-da Azərbaycanda bələdiyyə seçkiləri keçirilib. Seçkilərdə 1 milyondan çox vətəndaş səsvermədə iştirak edib.
Seçkilərdə 26 siyasi partiyadan 23 seçkilərdə namizəd kimi iştirak edib.
Azərbaycan Respublikasının 2025-ci il dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsində bələdiyyələrə ümumilikdə 13.5 milyon manat (2024-cü illə müqayisədə 1 milyon manat və ya 8% çox) vəsait ayrılması proqnozlaşdırılıb.
Bu vəsaitin 7.5 milyon manatı dotasiya, 1,6 milyon manatı subvensiya, 4,4 milyon manatı isə su təchizatı qurğularının istismarı və onlara xidmətlə bağlı xərclər üçün isə subsidiya formasında ayrılacaq.
Azərbaycanda ilk bələdiyyə seçkiləri 1999-cu ildə keçirilib. Azərbaycanda sonuncu bələdiyyə seçkiləri 2019-cu ilin dekabrında baş tutub.