Azərbaycanda istehsal edilən elektrikin 30%-dən çoxu "yaşıl" olacaq
Azərbaycanda istehsal edilən elektrikin 30%-dən çoxu
2030-cu ilə qədər Azərbaycanda istehsal edilən elektrik enerjisinin 30%-dən çoxu bərpa olunan enerji mənbələrinin payına düşəcək. Bu barədə Energetika nazirinin müavini Kamal Abbasov bildirib.
" 2030-cu ilə qədər bərpa olunan enerji mənbələrinin ölkəni  enerji istehsalında payı  30 %-ə çata bilər. Lakin enerji keçidinin hazırkı tempində bu pay 2027-ci ilə qədər 32,6 %-ə, 2030-cu ilə qədər isə 34,6 %-ə təşkil edə bilər",  - Kamal Abbasov Azərbaycan və Serbiya arasında ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 8-ci iclasında deyib.
Nazir müavini  bildirib ki,  Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan hökumətləri arasında "Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi" layihəsi üzrə də işlər davam edi.
"Bu istiqamətdə növbəti görüşün sentyabrda Buxarestdə keçirilməsi planlaşdırılır. Layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının hazırlanması 2024-cü ilin sonunadək başa çatdırılması nəzərdə tutulub. Baş ofisi Buxarestdə olacaq birgə müəssisə 2024-cü ilin sentyabrında yaradılacaq. Serbiyanın bu layihədə iştirakı layihənin inkişafı baxımından tərəflər üçün faydalı olacaq",  - Abbasov deyib.