Azərbaycanda "Mir" ödəniş kartları işləmir
Azərbaycan Mərkəzi (AMB) Bankı Rusiya ərazisində çalışan "Mir" kartlarının Azərbaycanda işləməsini nə təşviq , nə də qadağan etmir. Bu hər bir kommersiya bankının və ödəniş sisteminin kommersiya işidir. Bunu Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin sədri Tahel Kazımov bildirib.
"Biz "Mİr" kartlarını nə təşviq , nə də  qadağan etmirik. Bir onu deyə bilərəm ki, bu kartlar Azərikard və Millikart ödəniş sistemləri tətəfindən dəstəklənmir. Amma bu da həmin qurumların öz kommersiya qərarlarıdır",  -  Kazımov bildirib.
Rusiya "Mir" kartlarını Ukraynaya qarşı müharibə elan edəndən sonra Visa və MasterCard-ın Rusiyanı tərk etməsi ilə əlaqədar şəbəkəyə buraxıb.
Hazırda Azərbaycanda yalnız bu kartlar vasitəsilə  VTB banka məxsus olan iki banko Qaluzin guymatda pul nəqdləşdirmək olur. Azərbaycanın  mağaza və iaşə obyekrtlərində bu kartlarla alış veriş etmək mümkün deyil.
Bu günlərdə Rusiyanın Xarici iişlər nazirinin müavini Qaluzin Azərbaycan ödəniş sistemlərinin  "Mir" kartlarını qəbul etməsi barədə dezinformasiya yaymışdı.