Bankların istehlak kreditlərinə olan tələbinin artacağı gözləyir
2023-cü ilin  III rübündə Azərbaycan bankları istehlak kreditlərinə olan tələbin 13 % artacağını gözləyir. Bu barədə Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) kreditləşmə fəaliyyətinə dair sorğunun nəticələrində bildirilib.
Bildirilir ki, istehlak kreditlərin tərkib hissəsi olan avto kreditlərə olan tələbin 6 %, kartlarla kreditə olan tələbin 17 %, əməkhaqqı ilə kreditlərə olan tələbin 10 %, məişət kreditlərinə tələbin isə 8 % artacağı proqnozlaşdırılır.
Sorğunun nəticələrinə əsasən, bu ilin II rübündə Azərbaycan banklarında istehlak kreditlərinə tələb 29 % artıb.
Həmçinin avto kreditlərə olan tələb 4 %, kartlarla kreditə olan tələb 8 %, əməkhaqqı ilə kreditlərə tələb 8 %, məişət kreditlərinə tələb isə 10 % artıb.
2022-ci ildə Azərbaycanda kredit portfeli 17.6% (2.9 milyard manat) artaraq 19.6 milyard manat təşkil edib.
İl ərzində ipoteka portfeli isə 24.3% (584 milyard manat) artaraq 3 mlrd. manata çatıb. Dövr ərzində istehlak kreditləri portfeli isə 27.3% (1.2 milyard manat) artaraq 5.8 milyard manat təşkil edib.
Ötən il  qeyri-işlək portfelin həcmi 1.8% azalaraq 0.7 milyard olub. Qeyri-işlək portfelin cəmi portfeldə payı isə 0.7 f.b. azalaraq 3.8% təşkil edib.