BMT bütün ölkələri qadınların hüquqlarını genişləndirmək üçün tədbirlər görməyə çağırıb
Bütün dövlətlər qadınların səlahiyyətlərini genişləndirmək, təhsilə və siyasi iştiraka bərabər çıxışı təmin etmək üçün tədbirlər görməlidir. Bu çağırışı BMT baş katibinin birinci müavini Əminə Məhəmməd deyib.
"Qoşulmama Hərəkatının qadınların inkişafına və səlahiyyətlərinin artırılmasına sadiq olmasından çox məmnunam, lakin eyni zamanda bütün ölkələri bu istiqamətdə lazımi tədbirlər görməyə çağırıram.Qadınların iqtisadi səlahiyyətlərinin artırılmasını təmin edəcək siyasət və proqramlar gücləndirilməli və gücləndirilməlidir. Gender bərabərliyi hələ də təmin olunmur, dünya qadınların inkişafına maneələr yaradan nəhəng problemlərlə üz-üzədir. Əgər bu dəyişdirilməsə, o zaman "2030-cu ilə qədər 300 milyondan çox qadın və uşaq ifrat yoxsulluq içində qalacaq”, o Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının qadınların hüquqlarının təşviqi və səlahiyyətlərinin artırılması üzrə konfransında deyib.
Noyabrın 20-21-də Bakıda Azərbaycanın sədrliyi ilə Qoşulmama Hərəkatının qadın hüquqlarının təşviqi və səlahiyyətlərinin artırılması üzrə konfransı keçirilir.