BMT Rusiya Kənd Təsərrüfatı Bankı ilə əməliyyatların təmin edilməsi üzrə işlərdən danışıb
Dünya təşkilatı Rusiya Kənd Təsərrüfatı Bankı ilə əməliyyatları təmin etməyə çalışır. Bunu BMT baş katibinin sözçüsü Stefan Düjarrik bildirib.
"Birincisi, Rusiya Kənd Təsərrüfatı Bankı vasitəsilə tədarükləri təmin etmək üçün mümkün olan hər şeyi etməyə davam edəcəyik",- baş katibin sözçüsü deyib.
Düjarrikin sözlərinə görə, bu əməliyyatları SWIFT beynəlxalq ödəniş sistemindən kənarda aparmaq imkanları var.
"Aydındır ki, SWIFT çərçivəsində bu, daha asan olardı, lakin biz təchizatları təmin etmək üçün Aİ, Böyük Britaniya, ABŞ, Rusiya və digərləri də daxil olmaqla, bütün həmsöhbətlərimizlə əlaqə saxlamağa davam edəcəyik", - o bildirib.
Düjarrik əlavə edib ki, BMT-nin Ticarət və İnkişaf Konfransının rəhbəri Rebeka Qrinspan "daim bunun üzərində işləyir”.
Bundan əvvəl Avropa İttifaqının xarici xidmətinin nümayəndəsi Piter Stano bildirmişdi ki, siyasi blok "Rosselxozbank”ı SWIFT beynəlxalq ödəniş sisteminə yenidən qoşmaqdan imtina edib.
Diplomatın sözlərinə görə, SWIFT-lə əlaqənin kəsilməsi Rusiyanın Ukraynada xüsusi hərbi əməliyyat keçirməsinə cavab olaraq müttəfiqləri olan Avropa ölkələrinin tətbiq etdiyi sanksiyaların bir hissəsidir, ona görə də onlar yalnız münaqişə bitdikdən sonra yumşala və ya götürülə bilər.