BP Azəri Mərkəzi Şərqi platformasında hasilata başlayıb
bp  bu gün Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda Azəri-Çıraq-Günəşli yatağının işlənməsi çərçivəsində yeni Azəri Mərkəzi Şərqi (ACE) platformasından neft hasilatına başlandığını elan ediи. Bu barədə bp məlumat verib.
ACE platforması Xəzər dənizində AÇG yatağında quraşdırılmış yeddinci neft hasilatı platformasıdır. AÇG-dən ilk hasilat 1997-ci ildə başlayıb və həmin vaxtdan indiyədək yataqdan 4,3 milyard bareldən çox neft hasil edilib.
Bundan əlavə, Xəzər dənizində bp-nin əməliyyatçısı olduğu Şahdəniz qaz yatağında daha iki platforma istismardadır.
ACE platforması və qurğuları gündəlik 100 000 barelədək neft hasilatı gücündə layihələndirilib. Layihənin istismar müddəti ərzindəümumilikdə 300 milyon barelədək neft hasil ediləcəyi proqnozlaşdırılır.
ACE platformasından ilk neft ötən ilin sonunda platformadan qazılmağa başlanmış ilk quyudan əldə edilib. 2024-cü il ərzində platformadan daha iki quyunun qazılıb istismara verilməsi planlaşdırılır. Bununla da ACE-dən hasilatın tədricən artaraq ilin sonuna gündə təxminən 24 000 barelə çatacağı gözlənilir.
ACE platformasının təhlükəsiz şəkildə işə salınması 2017-ci ildə AÇG üzrə Hasilatın Pay Bölgüsü haqqında Sazişin müddətinin uzadılmasından sonra AÇG tərəfdaşlarının qəbul etdiyi ilk böyük investisiya qərarının reallaşmasıdır.
AÇG layihəsində  bp (30,37%), SOCAR (25,0%), MOL (9,57%), INPEX (9,31%), Equinor (7,27%), ExxonMobil (6,79%), TPAO (5,73%), ITOCHU (3,65%), ONGCVidesh (2,31%) iştirak payına malikdir.