Bu il “Abşeron” yatağından 1,5 milyard kubmetr qaz hasil ediləcək
2024-cü ildə Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorundakı "Abşeron” yatağında qaz hasilatı 1,5 milyard kubmetr səviyyəsində planlaşdırılır.
"2024-cü ildə "Abşeron” yatağında qaz hasilatının 1,5 milyard kubmetrə çatacağı və kondensat istehsalının 523 min ton təşkil edəcəyi gözlənilir”, - SOCAR bildirilib.
Azərbaycan Energetika Nazirliyinin məlumatına görə, 2023-cü ildə "Abşeron” yatağından 800 milyon kubmetr təbii qaz və 0,3 milyon ton kondensat hasil edilib. Belə ki, 2024-cü ildə yataqda qaz hasilatı 1,9 dəfə, kondensat hasilatı 1,7 dəfə artacaq.
TotalEnergies və SOCAR 2023-cü il iyulun 10-da "Apşeron” yatağının işlənməsinin birinci mərhələsi çərçivəsində hasilata başlanıldığını elan ediblər.
Ümumilikdə, hasilat başlanandan və 2024-cü il mayın 1-nə olan məlumata görə, yataqda 1,2 milyard kubmetr qaz və 484 min ton  qaz kondensatı hasil edilib.
Birinci mərhələdə hasilat həcmi ildə 1,5 milyard kubmetr təşkil edəcək. Layihənin pik nöqtəsində ildə 5,5-6 milyard kubmetr qaz hasil oluna bilər.
Abşeron bloku Bakıdan 100 km aralıda, 500 metr dərinlikdə yerləşir. İlkin hesablamalara görə, yatağın ehtiyatları 350 milyard kubmetr qaz və 100 milyon ton kondensat təşkil edir ki, bu da mərhələlərlə işlənəcək.
Müqavilə sahəsi 747 kvadratmetrdir. km. Müqavilə 30 il müddətinə imzalanıb.
Qaz Azərbaycanın daxili bazarı üçün nəzərdə tutulub.
Müqavilədə tərəflərin iştirak payları: SOCAR- 35%, TotalEnergies - 35%, Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) - 30% təşkil edir.