Bu il cari əməliyyatlar hesabının profisit $7-8 mlrd olacaq - Mərkəzi Bank
Azərbaycan Mərkəzi Bankı 2024-cü ildə cari əməliyyatlar hesabının profisitinin 7-8 milyard dollar olacağını gözləyir. Bu barədə Mərkəzi Bank məlumat verib.
"Valyuta bazarında tarazlıq 2024-cü ilin əvvəlindən saxlanılıb. 2023-cü ilin sonunda cari əməliyyatlar hesabının profisiti ÜDM-in 11,5%-ni təşkil edib  Proqnozlara görə, cari tendensiyalar 2024-cü il ərzində davam edərsə, bu halda ilin sonunda cari əməliyyatlar hesabının profisiti 7-8 milyard dollar səviyyəsində olacaq”, -  Mərkəzi Bank bildirib.
2023-cü ilin yanvar-sentyabrında Azərbaycanın tədiyə balansının cari əməliyyatlar hesabının profisiti 6 milyard 673,9 milyon dollar və ya ÜDM-in 12,5%-ni təşkil edib. Mərkəzi Bankın hesablamalarına görə, 2023-cü ilin sonunda tədiyə balansının cari əməliyyatlar hesabının profisiti 9-10 milyard dollar təşkil edəcək.
Azərbaycan Mərkəzi Bankı 2023-cü ilin tədiyə balansı ilə bağlı məlumatları martın 29-da açıqlayacaq.