Sürücülərin nəızərinə: “Yol hərəkəti haqqında” qanun dəyişdi: bundan sonra...
Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında yol hərəkətinin nizamlanması üçün əlavə iki nişanın da tətbiq edilməsi ilə bağlı dəyişiklik layihəsini müzakirəyə çıxarılıb.
Publika.az-ın xəbərinə görə, "Yol hərəkəti haqqında” qanunun 5 saylı Əlavəsinə "1. Üfüqi nişanlanma qrupuna yeni 1.25 nişanlanma xətti ("sarı kəsişmə toru”) təklif olunur.
Layihədə bildirilib ki, yolayrıclarının "sarı kəsişmə toru” ilə işarələnməsi həm də sürücülərin bu qayadaya daha ciddi riayət etməsinə, həm də bu sahədə törədilən inzibati xəta hallarının xüsusi texniki vasitələrin köməyi ilə aşkar edilməsinə, müvafiq cərimələrin tətbiq edilməsinə imkan verəcək və yolayrıclarında yol nəqliyyat hadisələrinin baş vermə ehtimalını azaldacaq.
Təklif olunan növbəti nişanlardan biri də 5.53 "Daimi sağa dönmə” nişanıdır.
Svetoforun qırmızı işıq bölməsinin sağında (üfüqi yerləşdirilən svetoforda qırmızı işıq bölməsinin solunda) quraşdırılan 5.53 nişanı bu yolayrıcında svetoforun siqnallarından asılı olmayaraq manevr qaydalarına (Başqa istiqamətlərdən gələn gələn nəqliyyat vasitələrinə, habelə dönməyə başladığı və dönəcəyi yolların hərəkət hissəslərini keçməkdə olan və hərəkətinə icazə verilən piyadalara yol verilməlidir) riayət etməklə sağa dönməyə icazə verildiyini bildirir.
Layihə müzakirələrdən sonra səsverməyə çıxarılaraq qəbul edilib.