İşsizlik sosial problem olaraq qalır - Musa Quliyev
Bir çox tədbirlərin görülməsinə baxmayaraq Azərbaycanda işsizlik bir sosial problem olaraq qalır. Bunu millət vəkili Musa Quliyev Milli Məclisin cümə günü keçirilən plenar iclasında çıxışı zamanı deyib.
O bildirib ki, bu sahədə ciddi addımlar atılmalıdır və kiçik və orta sahibkarlara dəstək olunmalıdır.
"Hesabatda qeyd olunub ki, 5.358,4 min nəfər iqtisadi fəal əhalinin 5.056,2 min nəfərinin məşğulluğu təmin olunub. Bu yaxşı göstəricidir. Ancaq 5.056.2 min nəfər məşğul əhalinin yalnız 1.760 min nəfəri, yaxud 35% i sosial sığorta ödəyicisi kimi qeydiyyatdadır ki, bu göstərici 55- 60%- lik beynəlxalq standartdan xeyli aşağıdır”, - deputat bildirib.
Millət vəkili çıxışında vətəndaşların dərman təminatına əlçatanlığının yaxşılaşdırılması, dərmanların qiymətinin aşağı salınması və keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində təcili tədbirlər görülməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Millət vəkili deyir ki, icbari sığorta ilə bağlı özəl müəssisələrin göndəriş verilməsi qaydasında qüsurlar var.
"Hal - hazırda şəxs müayinə və müalicə üçün  icbari tibbi sığorta hesabına özəl klinikaya yalnız həmin xidmətlər müvafiq dövlət tibb müəssisəsində olmadığı halda və dövlət klinikasının göndərişi əsasında müraciət edə bilər ki, bu da vətəndaşın tibb müəssisəni və həkimi seçmək hüququnun pozulması olmaqla yanaşı, özəl klinikaları dövlət klinikalarından asılı vəziyyətə salır, bizə çatan məlumatlara görə, bəzi hallarda inhisarlaşmaya, süni bürokratik əngəllərə və rüşvətxorluğa da yol açır”, - deputat söyləyib.
Musa Quliyev təklif edir ki, göndəriş sistemi ləğv olunmalı və vətəndaşlara klinika və həkim seçimində sərbəstlik verilməlidir.
Nazirlər Kabinetinin hesabatına görə Azərbaycanda 2022-ci il 20221-ci ilə müqayisədə vətəndaşlar icbari tibbi sığorta xidmətlərindən  12% artımla istifadə edib.
Bu dövr ərzində sığorta paketinə daxil olan əməliyyatların faizi isə 41%-ə yüksəlib.