Birinci Qarabağ müharibəsində əsir düşmüş şəxslərin sayı açıqlanıb
Birinci Qarabağ müharibəsində 3890 nəfər itkin düşüb. Onlardan 3171  nəfəri hərbiçi, 19 nəfəri mülki şəxslər olub. Mülki şəxslərdən 71 nəfəri yetkinlik yaşına çatmayan şəxslərdir. 267 nəfəri qadın, 326 nəfəri qocalar olub. Bunu Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev   bildirib.
Onun sözlərinə görə, Vətən müharibəsində 6 nəfər hərbi qulluqçu itkin düşüb.
"Vətən müharibəsindən sonra yeni situasiyalarda məzar yerləri müəyyən olunub. Bu bizim ən böyük problemimizdir", - o "İtkin düşmüş şəxslərin taleyini müəyyənləşdirmək üçün milli və qlobal səylərin artırılması" mövzusunda beynəlxalq tədbirdə deyib.
Azərbaycan Respublikasının Əsir və İtkin Düşmüş, Girov Götürülmüş Vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının İşçi qrupunun topladığı şahid ifadələri və materiallar əsasında Xocavənd rayonunun Edilli kəndində aşkar edilən kütləvi məzarlıqda Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal dövründə girovluqda saxlanılarkən qətlə yetirilmiş 15-20 nəfər azərbaycanlı mülki şəxsin nəşinin 3 metr dərinlikdə basdırıldığı məlum olub.