Prezident İlham Əliyevin Münhen Təhlükəsizlik Konfransına ilk dəfə qalib dövlətin rəhbəri kimi sülh gündəliyi ilə qatılması ətrafında yaradılan kənar informasiya ajiotajı sifarişli idi. Bunu Milli Məclisin fevralın 20-də keçirilən iclasında deputat Zahid Oruc bildirib.
O qeyd edib ki, Azərbaycan ərazisini işğaldan azad edib, suverenliyini bərpa edən bir dövlət olaraq insan haqları ilə sorğulanması siyasi riyakarlıqdır. O vurğulayıb ki, Suriyanın kürd hərəkatının lideri Məzlum Abdi ilə görüşən onlarla dövlət rəhbərinə insan haqları sualları verilmir, lakin Azərbaycan Birinci xanımı Mehriban Əliyev sorğulanır.
Deputat həmçinin vurğulayıb ki, qlobal media və QHT şəbəkələri geopolitikanın silahlarıdır, “Azadlıq”, “Amerikanın səsi” radioları Konqres tərəfindən, BBC isə Britaniya hökumətindən maliyyələşir, "Reuters" agentliyi isə bunu gizli saxlayır.
O, Emin və Mehman Hüseynovların informasiya terrorunun Azərbaycan qadınları və dövlətinin mənəvi gücü qarşısında təsirsiz olduğunu qeyd edib.