Cinayətlərin 98%-nin üstü açılıb - Xanlar Vəliyev
2024-cü ilin səkkiz ayında ölkədə qeydə alınan cinayətlərin 98%-i açılıb. Bunu hərbi prokuror Xanlar Vəliyev  "Respublika" qəzetinə müsahibəsində bildirib.
"Cinayət işlərinin başlanmasının qanuniliyinə və əsaslılığına xüsusi diqqət yetirilməsi, icraatda olan işlər üzrə bütün halların hərtərəfli, tam və obyektiv araşdırılması istiqamətində həyata keçirilmiş səmərəli fəaliyyət, düzgün qurulmuş istintaq metodikası və taktikası, səriştəli aparılan istintaq hərəkətləri, tələb edilən səviyyədə prosessual rəhbərlik, eləcə də işçilərin peşəkarlığı və zəhməti sayəsində ötən səkkiz ay ərzində qeydə alınmış cinayətlərin 98, o cümlədən bəzi qəbildən olan cinayətlərin 100 faizi açılıb", - Vəliyevin müsahibəsində qeyd olunub.
Budan əvvəl Xanlar Vəliyev bildirib ki, 2024-cü ilin birinci rübündə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə qəsdən adam öldürmə halları 50%, özünü öldürmə hadisələri 40% azalıb.
2023-cü ildə Azərbaycanda 36811 cinayət qeydə alınıb, bu da 2022-ci illə müayisədə ağır cinayətlərin faiz göstəricisi ilə sabit, az ağır cinayətlərin faiz nisbətində isə azdır.