Delimitasiya üzrə komissiya üzvləri yaxın zamanlarda görüşəcəklər
Ermənistan və Azərbaycanın sərhədlərin delimitasiyası üzrə komissiyalarının rəhbərləri yaxın vaxtlarda növbəti görüş keçirəcəklər. Bu barədə TASS-a Ermənistan baş nazirinin müavini, bu sahədə erməni komissiyasına rəhbərlik edən Mher Qriqoryanın ofisində məlumat verilib.
"Görüş yaxın vaxtlarda baş tutacaq, dəqiq tarix hələ razılaşdırılmayıb", - ofisdən bildirilib.
Bundan əvvəl Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev bildirib ki, yanvarda Bakı və İrəvan arasında sərhəd danışıqlarının növbəti raundu keçiriləcək.
2024-cü ilin sentyabrında Ermənistan hökuməti Azərbaycanla sərhədlərin delimitasiyası komissiyalarının birgə fəaliyyəti haqqında müddəaların ratifikasiya layihəsini dərc edib. Qanun layihəsinə əsasən, Ermənistan və Azərbaycan komissiyaları delimitasiya zamanı bütün xəritələrdən, o cümlədən hüquqi əsası olan sənədlərdən istifadə edəcək. Əsasnamə erməni, azərbaycan və rus dillərində tərtib olunub və Azərbaycan tərəfindən də ratifikasiya edilməlidir.
Aprelin 19-da Ermənistan Azərbaycanın 1990-cı illərin əvvəllərindən işğal altında olan 4 kəndinin geri qaytarılmasına razılıq verib.
Qərara alınıb ki, sərhəd xəttinin bu hissələrinin təsviri koordinatları yerdəki geodeziya ölçmələrinə əsaslanaraq dəqiqləşdirilməsi nəzərə alınmaqla tərtib edilsin və bu, tərəflər arasında 15 may 2024-cü il müddətinədək müvafiq Protokol-təsvirlə sənədləşdirilərək razılaşdırılmalı və imzalanmalıdır.
Aprelin 23-də Azərbaycan-Ermənistan sərhədində ilk sərhəd dirəyi quraşdırılıb.