Deputat mikrosahibkarlar üçün vergi güzəştinin qaytarılmasını təklif edib - Video
Mikrosahibkarlar üçün tətbiq edilən  gəəlir vergisi yenidən 20%-dən 5%-ə qaytarılmalıdır.  Bunu deputat Əli Məsimli deyib.
"Təklif edirəm ki, I rübdə monitorinq aparılsın və nəticələri barəsində məlumat verilsin. Mikrosahiblarlar üçün 20% güzəştin verilməsi bərpa olunsun”, - deputat fevralın 1-də Milli Məclisin plenar iclasında bildirib.
Əli Məsimli "Rəqabət Məcəlləsi”ndə qanunda əsuliyyət yaradan halların icrası üçün Milli Məclisə vaxtında qanunun təqdim olunmasını da təklif edib.
Vergi Məcəlləsində mikro sahibkarlar üçün nəzərdə tutulmuş 5 %-lik gəlir vergisinin 20 %-ə qaldırılması cəmiyyətdə narazılıq yaradıb. Müstəqil ekspertlər bu qərarın ölkədə xırda sahibkarlığın inkişafını əngəlləyəcəyini bildiriblər.
Qonşu Gürcüstanda bu verginin 1% olduğunu deyən ekspertlər  İqtisadiyyat Nazirliyinin Vergi Xidmətinə güzəştləri geri qaytarmağı tövsiyyə edib.