Dövlət Neft Fondunun "Şahdəniz"-dən əldə etdiyi gəlir kəskin azalıb
2024-cü ilin ilin ilk altı ayında Azərbaycan Dövlət Neft Fondu (SOFAZ) Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda yerləşən "Şahdəniz” yatağının istismarından  244,069 milyon dolları  gəlir əldə edib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4,1 dəfə azdır.  Bu barədə SOFAZ məlumat yayıb.
Bu ilin ilk 6 ayında Neft Fonduna "Şahdəniz”dən daxil olan vəsaitlərin 60,784 milyon dolları qaz kondensatın payına düşüb. Bu 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə  3,5 dəfə azdır.
2023-cü ilin birinci yarısında  SOFAZ-a  "Şahdəniz” yatağının istismarından daxil olan gəlir 1 milyard  dollar, qaz kondensatının satışından gələn gəlir isə 210,9 milyon dollar  təşkil edib.
"Şahdəniz" perspektiv sahəsinin kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatın pay bölgüsü haqqında saziş 1996-cı il iyunun 4-də imzalanıb. "Şahdəniz" üzrə hasilatın pay bölgüsü (PSA) sazişi 17 oktyabr 1996-cı ildə ratifikasiya olunub.
Bakıdan 70 km cənub-şərqdə yerləşən bu yataq 1999-cu ildə kəşf olunub.
"Şahdəniz” üzrə iştirak payları layihəsində BP (operator – 29,99 %), "Lukoil” (19,99 %), TPAO (19 %), NİKO (10 %), "Cənub Qaz Dəhlizi” (21,02 %) şirkətləri paya malikdir.