Ermənistan Azərbaycanla münaqişəni bitirmək istəyir - Mirzoyan
Ermənistan Azərbaycanla münaqişəni bitirmək istəyir -  Mirzoyan
Ermənistan Azərbaycanla münaqişəni bağlamaq istəyir. Bu barədə Ermənistan xarici işlər naziri i Mirzoyan Nikosiyada keçirdiyi brifinqdə bildirib.
Nazir bildirib ki, Cənubi Qafqaz  qitələr arası mühüm yol ayrıcında yerləşir, iqtisadi inkişaf və rifah üçün mühüm perspektivlər.
"Biz bu perspektivlərdən istifadə etməliyik", - Mirqoyan deyib.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu yaxınlarda keçirdiyi brifinqdə Ermənistanla sülh müqaviləsinin 80%-nin hazır olduğunu bildirib.
Prezidentin sözlərinə görə, sülh müaviləsinin bağlanmasında əsas maneə Ermənistan konstitusiyasında Dağlıq Qarabağın Ermənistanın bir hissəsi olması barədə müddəadır.
Rəsmi Bakı Ermənistan hakimiyyətindən referendum keçirməyi və bu maddəni çıxarmağı kəsinliklə tələb edir.
Ermənistan rəhbərliyi buna hazır olduğunu ifadə etsə də referendimi 2026-ci ilin parlament seçkilərindən sonraya təxirə salıb.
Bu tarixə qədər tərəflər arasında gələcək sülh müqaviləsinin "baza prinsipləri"ni  təşkil edəcək aralıq müqavilənin bağlanması gözlənilir.
Azərbaycan Prezidentinin xarici  münasibətlər üzrə köməkçisi Hikmət Hacıyev bildirib ki, belə bir müqavilə bu ilin noyabrına qədər imzalana bilər.