Ermənistan müxalifəti tələb edir ki, onlara sülh sazişi göstərilsin
Ermənistanda bir qrup müxalifətçi deputat məhkəməyə müraciət edərək Azərbaycanla imzalanacaq olan sülh sazişi sənədi ilə tanış olmaq üçün imkan yaratmağı tələb ediblər. Bu barədə müxalifətin yaydığı bəyanatda deyilir.
"Deputatlar xarici işlər nazirinin 14 mart 2024-cü il tarixli qərarının qeyri-qanuni tanınmasını tələb edirlər ki, bu qərarla onlara Azərbaycanla müqavilə layihəsi ilə tanış olmaq qadağan edilib.
Baş nazir Nikol Paşinyan bildirib ki, o, müxalifətə saziş layihəsi ilə tanış olmaq imkanı verməmək qərarına gəlib, çünki bundan sonra "daxili siyasi məqsədlər üçün” istifadə olunacaq.
Bir müddət öncə Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan Azərbaycanla saziş imzalamaq üçün "bir-iki məqam”ın razılaşdırılmalı olduğunu bildirərək, Yerevan və Bakının bu məsələlərdə razılığa gələ biləcəyinə ümid etdiyini bildirib.
Oktyabrın 24-də Paşinyan və Əliyev Kazanda keçirilən BRICS sammiti çərçivəsində görüş keçirərək xarici işlər nazirlərinə sazişin imzalanması üçün layihəni tamamlamaq tapşırığını veriblər. Bundan əvvəl Ermənistan hökumət başçısı sənədin 80-90% razılaşdırıldığını bəyan edib.
Bundan əvəl Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan bir neçə dəfə Azərbaycana təklif edib ki, sülh razılaşdırılmış bəndlər üzərinə imzalansın.
Paşinyana cavab olaraq Azərbaycan prezidenti bildirib ki, sülh sazişinin razılaşdırılmış bəndləri üzrə müqavilə bağlanması təklifini reallıqdan kənardır.
Bundan əvvəl Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib ki, sülh sənədi layihəsinin 80%-i artıq razılaşdırılıb. Sadəcə açıq qalan 2 məsələ var.
Hazırda iki ölkə arasında danışıqlar prosesi davam edir.