Gürcüstan Zurabişvilini istefaya çağırır
Gürcüstan Prezidenti Konstitusiya Məhkəməsində "xarici agentlər” qanununa qarşı iddia qaldırmaqla onun legitimliyini tanıdı və əgər siyasi bütövlüyü varsa, istefa verməlidir. Bu çağırışla Gürcüstan parlamentinin spikeri Şalva Papuaşvili çıxış edib.
"Salome Zurabişvilinin Konstitusiya Məhkəməsinə müraciəti o deməkdir ki, o, onun legitimliyini tanıyır və əgər onun siyasi bütövlüyü varsa, istefa verməlidir”, - Papuaşvilinin sözlərini sitat gətirir.
Gürcüstan prezidenti Salome Zurabişvili ilk dəfə iyulun 15-də "Xarici təsirin şəffaflığı haqqında” qanunun qüvvəsini dayandırmaq tələbi ilə Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət edib. Bu, qeyri-hökumət təşkilatlarının və kütləvi informasiya vasitələrinin illik gəlirlərinin 20%-dən çoxunu xaricdən maliyyələşdirdiyi halda, xarici qüvvələrin maraqlarını təşviq edən təşkilatların reyestrində qeydiyyata alınmasını nəzərdə tutur. Onlar ildə bir dəfə bəyannamə doldurmalıdırlar.