İlham Əliyev: “Azərbaycan Cənubi Qafqazda Fransanın əsas ticarət tərəfdaşıdır”
12.05.2014 15:31
“Azərbaycanla Fransanın əlaqələri çoxşaxəlidir. Əlaqələrimizin bundan sonra da inkişafı üçün əməkdaşlığımız davam edəcək. Bizim hər bir sahə üçün konkret prioritet proqramlarımız var, sənədlər imzalanacaq. Bunlar da bizə imkan verir ki, əlaqələrimiz çoxşaxəli istiqamətində inkişaf etsin”.APA-nın xəbərinə görə, bunu prezident İlham Əliyev bu gün Bakıda keçirilən Azərbaycan-Fransa biznes forumunda çıxışı zamanı deyib. Onun sözlərinə görə, bu gün imzalanan sənədlər bizim əməkdaşlığımızın müxtəlif sahələrinin inkişafına xidmət edəcək: "Bu, həm ikitərəfli əlaqələrimiz üçün yeni imkanlar yaradır, həm də regional əməkdaşlıq üçün yeni üfüqlər açır. Siyasi əlaqələrimiz çox yüksək səviyyədədir. İqtisadi sahəyə gəldikdə, Azərbaycan Cənubi Qafqazda Fransanın əsas ticarət tərəfdaşıdır. Bizim ticarət dövriyyəmiz 2 milyard dollara yaxınlaşır". Dövlət başçısı Azərbaycanın gələcək hədəflərindən də danışıb: “Növbəti illərdə bizim əsas prioritet istiqamətlərimiz qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə bağlıdır. Bizim digər hədəfimiz nəqliyyat sektorunun təkmilləşdirilməsi ilə bağlıdır. Fransanın bu sahədə çox gözəl təcrübəsi var. İnformasiya və telekommunikasiya da prioritet sahələrdən biridir,  bu sahədə də əməkdaşlıq edirik və edəcəyik. Həmçinin kosmik sahədə də əməkdaşlığımız davam etdiriləcək. Bundan başqa, turizm, kənd təsərrüfatı, xüsusilə üzümçülüyün yenidən dirçəlməsi gündəlikdə duran məsələdir və burada Fransadan yaxşı tərəfdaş tapmaq düzgün olmazdı”. Prezident İlham Əliyev enerji sektorunda da Fransa ilə əməkdaşlığın vacibliyindən söz açıb: “Bir sözlə, biz Fransa şirkətlərini Azərbaycanda daha böyük həcmdə işlər görməyə dəvət edirik”.ANN.Az