İnternetin sürəti 400GB-a çatacağı gözlənilir - Alex Xu
2030-cu ilə qədər internetin sürəti 400GB-a çatacağı gözlənilir. Bunu Huawei Yaxın Şərq və Mərkəzi Asiya Regionu Carrier Business Group-un prezidenti Alex Xu deyib.
"Qlobal rəqəmsal iqtisadiyyat 2030-cu ilə qədər ümumi iqtisqdiyyatın 37,9%-ni təşkil edəcək. Məhz həmin ilə qədər internetin sürətini 400 GB-a çatacağını düşünürük. Cəmi 5 il ərzində 5G -dən istifadə edənlərin sayı 1.5 milyardı keçib. Bu da əvvəlki illərin sürətindən çoxdur. 2024-cü il 10-dan çox şəbəkənin istifadə veriləcəyini gözləyirik. Ümumiyyətlə ən yaxşı xidməti kim təklif edirsə onların xidməti artır",- Alex xu  "GSMA M360 Eurasia 2024” konfransında çıxışı zamanı deyib.
O bildirib ki, 2025-ci il süni intelektə keçid 86% təşkil edəcək. Alex Xu təklif edib ki, süni intelektə investiya yatırmaq üçün əsl vaxtdır.
Bakıda 2 gün müddətinə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi və "Azercell Telekom” MMC-nin baş sponsorluğu ilə "GSMA M360 Eurasia 2024” konfransı keçirilir. Konfransda rəqəmsal dövrün ən aktual tendensiyaları və süni intellektin müxtəlif sahələrə təsiri, həmçinin yaşıl texnologiyalar kimi mühüm mövzuları müzakirə edilir.