İqlim dəyişikliyi bütün bəşəriyyət üçün təhlükədir
İqlim dəyişikliyi bütün bəşəriyyət üçün təhlükədir və  bu səylərdə şəffaflığa ehtiyac var. Bunu Qırğızıstanın milli sərvətlər və ətraf mühit nazirinin müavini Asel Raimkulova Bakıda Klinik Problemlər üzrə Yüksək Səviyyəli Dialoq zamanı deyib.
O, iki illik milli şəffaflıq hesabatlarının (BTR) müzakirəsinin vacib olduğunu söyləyərək bildirib ki, onlar olmadan iqlim dəyişikliyi ilə bağlı irəliləyiş əldə etmək çətin olacaq.
"Biz hazırda Paris İqlim Sazişinin 13-cü maddəsinin icrası üçün zəruri olan BTR üzərində işləyirik, bu cür hesabatlar ilin sonuna qədər təqdim etməyə çalışacaq iqlim məqsədlərinə nail olmaq”, - Raimkulova qeyd edib.
2024-cü il  sentyabrın 25-də  Azərbaycan BMT Baş Assambleyasının Nyu-Yorkda keçiriləcək 79-cu sessiyasında Qlobal İqlim Şəffaflığı üzrə Yüksək Səviyyəli Dialoq təşkil edəcək.
BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının (COP29) Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası bu ilin noyabrında Azərbaycanda keçiriləcək.
Bu barədə qərar ötən il dekabrın 11-də Dubayda keçirilən COP28 plenar iclasında qəbul edilib. İki həftə ərzində dünyanın mərkəzinə çevrilən Bakı 70-80 minə yaxın xarici qonaq qəbul edəcək.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyası 1992-ci ilin iyununda Rio-de-Janeyroda keçirilən Yer Sammitində insanın iqlim sisteminə təhlükəli müdaxiləsinin qarşısını almaq üçün imzalanmış sazişdir. COP (Tərəflərin Konfransı) abbreviaturası İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının icrasına nəzarət edən ən yüksək qanunverici orqan olan Tərəflərin Konfransı mənasını verir.
Dünyanın 198 ölkəsi COP-a qoşulub. İlk COP  tədbiri  1995-ci ilin martında Berlində keçirilib və onun katibliyi  də Bonnda yerləşir.