Mərkəzi Asiya ölkələri ilə qarşılıqlı investisiyalar 1 milyard dolları keçəcək - Əliyev
Azərbaycan və Mərkəzi Asiya ölkələri növbəti üç il üçün 1 milyard dollardan çox məbləğdə qarşılıqlı investisiyalar barədə razılığa gəliblər.Bunu Düşənbədə Mərkəzi Asiya dövlət başçılarının Beşinci Məşvərət Görüşündə çıxışı zamanı Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev deyib.
"Ötən il Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ölkələri ilə ticarət dövriyyəsi 3 dəfədən çox, bu ilin 7 ayında isə artım daha 50% təşkil edib, birgə investisiya fondları yaradılıb, qarşılıqlı investisiyaların həcmi 1 milyard dollardan çox olub”, -  Azərbaycan lideri bildirib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Mərkəzi Asiya ölkələri ilə sənaye kooperasiyası, maşınqayırma, avtomobil sənayesi, gəmiqayırma və kənd təsərrüfatı, o cümlədən pambıqçılıq, ipəkçilik, bağçılıq və heyvandarlıq sahələrində bir çox layihələr həyata keçirir. Mehmanxana biznesi və turizm sahəsində investisiya layihələri həyata keçirilməsinin ilkin mərhələsindədir.
Əliyev onu da qeyd edib ki, Azərbaycanda bu yaxınlarda yaradılmış Ələt azad iqtisadi zonasına Mərkəzi Asiya ölkələrindən şirkətlər maraq göstərir.