Olimpiyada qalibləri arasında rus dilində oxuyan uşaqların sayı çox azdır - Fuad Qarayev
Fənn Olimpiyada qalibləri arasında rus bölməsinin şagirdləri çox azdır. Bunu Təhsil İnustitunun direktor müavini Fuad Qarayev anews.az-a açıqlamasında bildirib.
"Qaliblər arasında rus bölməsinin şagidrləri çox azdır. Bunun səbəbi lisey və gimnaziyaların rus bölməsinin az olması ilə bağlıdır. Həmçinin rus dilində yaxşı şagird hazırlaşdıracaq mütəxəssislərimiz azdır. Beynəlxalq hazırlıq mərkəzkərində müəllimlərimizin əksəriyyəti ya ingilis dillidir, ya da Azərbaycan dillidir. Rus dili müəllimlərimiz azdır. Rus dilində tədris hər zaman var,yenə də olacaq. Respublika fənn olimpiyadaları spesifik sahədir. Burda bizim üçün vacib olan məsələ şagidrlərin rus dilində və ya ana dilindəndən daha çox onların beynəxalq olimpiyadalara hazırlıq prosesidir. Respublika fənn olimpiyadaların keçirilməsi məqsədlərdən də birisi beynəlaxq olimpiyadada iştirak edəcək namizəd şagidləri müəyyən etməkdən ibarətdir",- o əlavə edib.
Bu il keçirilən Fənn Olimpiyada yarışlarında ölkə üzrə 470 şagird qalib olub. Qaliblər həm ölkə daxilində, həm də ölkə xaricində müxtəlif yarışlarda medallar qazanıb.