Paşinyan dəmir yolunun bərpasından danışıb
Ermənistan-Azərbaycan dəmir yolunun bərpası ilə bağlı Brüsseldə müəyyən müsbət rəy var. Bunu Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan deyib.
"Lakin əvvəlki təcrübəni nəzərə alaraq, mən bu hissə ilə bağlı hər hansı konkretlikdən imtina edəcəyəm", - o, cümə axşamı hökumətin iclasında deyib.
Baş nazir bir daha bəyan edib ki, Ermənistan ərazisindən rabitənin keçəcəyi ölkələrin yurisdiksiyasını saxlamaqla, mümkün qədər tez kommunikasiyalar açmağa hazırdır.
Cənubi Qafqaz regionunda iqtisadi və nəqliyyat kommunikasiyalarının bloklanması proqramının hazırlanması və həyata keçirilməsi Ermənistan, Rusiya və Azərbaycan baş nazirlərinin müavinləri - Mher Qriqoryan, Aleksey Overçuk və Şahin Mustafayevin birgə sədrliyi ilə üçtərəfli işçi qrupunun funksiyalarına daxildir. Bu ölkələr arasında 2021-ci il yanvarın 11-də imzalanmış saziş əsasında yaradılıb.
6 dekabr 2022-ci il tarixində Moskvada Üçtərəfli İşçi Qrupun 11-ci iclası keçirilib. Üç ölkə arasında və regionda dəmir yolu tikintisi, dəmir yolu rabitəsinin inkişafı və daşımaların təşkili məsələləri müzakirə edilib.