Qırğızıstan da “Mir” kartlarından imtina edib
QSC Banklararası Prosessinq Mərkəzi (QSC MPC, Qırğızıstan) aprelin 5-dən öz infrastrukturunda Mir bank kartlarına xidmətin dayandırılması barədə məlumat verib.Bu barədə Qırğızıstanın milli ödəniş sisteminin operatoru Elkart bildirib.
NSPK SC ilə əlaqənin kəsilməsi ilə əlaqədar xidmət dayandırılır. Qərar ikinci dərəcəli sanksiyalar riskini minimuma endirmək üçün qəbul edilib.
Bir-birinin ödəniş sistemlərində kartlara, o cümlədən "Mir” ödəniş sisteminin (PS Mir) kartlarına və Elkart (NPS Elkart) milli ödəniş sistemi şəbəkəsində tərəfdaş ödəniş sistemlərinin (PSP) kartlarına və "Elkart” kartlarına xidmət göstərilməsinin qarşılıqlı dayandırılması ilə əlaqədar "Elkart” NPS "Mir”/PSP şəbəkəsində aşağıdakılar istifadəçilər üçün əlçatmaz olacaq: ekvayrinq qurğularında kartlara xidmət (POS terminallarda nağdsız ödənişlər və bankomatlarda nağd pul çıxarılması); kartdan karta köçürmələr; e-ticarət: kartlardan ticarət və xidmət müəssisələrinin hesablarına internet ödənişləri.
Banklararası Prosessinq Mərkəzi milli ödəniş sisteminin fasiləsiz fəaliyyətini və tam təhlükəsizliyini təmin etmək üçün bütün zəruri tədbirləri həyata keçirir. Qırğızıstan ərazisində NPS Elkart-ın bank kartlarına heç bir məhdudiyyət olmadan bütün bank cihazlarında xidmət göstərilməkdə davam etdiriləcək”, - məlumatda deyilir.
Fevralın 23-də ABŞ NSPK-ya qarşı sanksiyalar tətbiq edib. Şirkət bəyan edib ki, sanksiyalar Rusiyanın ödəniş infrastrukturunun fəaliyyətinə təsir göstərməyəcək. Eyni zamanda, xarici banklar öz infrastrukturlarında "Mir” kartlarının qəbulu barədə qərarları müstəqil qəbul edirlər.