Rəqəmsal texnologiyalardan istifadə ucqar yerlərin dirçəlməsində vacibdir-Eiji İshida
Rəqəmsal texnologiyalardan istifadə ucqar ərazilərin dirçəlməsi üçün əsas şərtlərdəndir. Bunu IDC-nin Yaponiya Məlumat və Analitika Qrupunun Proqram Direktoru Eiji İshida deyib.
"Yaponiyada uşaq doğumu artır, uzun ömürlülük azalır. Bu ciddi problem olaraq qalır. Eləcə də təhsil, kənd təsərrüfatı, səhiyyə sahəsində müəyyən problemlər var.  Biz milli böyük vizion proqramının icrasına başlamışıq. Bu vizion ölkə üzrə özündə əks etdirir. Milli problemlərə yönəlib. İKT  və rəqəmsal siyasətin  rəqəmsallaşmanın gücünə inanırıq. Bu  ölkə iqtisadiyyatına töhfə verəcək. Əgər rəqəmsal texnologiyalardan istifadə edə bilsək, ucqar əraziləri dirçəldə bilərik. Yaponiyada 5G şəbəkəsindən istifadə olunur və bunun təşviqi vacibdir",-  "GSMA M360 Eurasia 2024” konfransı çərçivəsində keçirilən "Sənaye investisiyalarını gücləndirmək üçün dəstəkləyici siyasət strategiyaları” adlı paneldə çıxışı zamanı deyib.