ABŞ Gürcüstandakı seçki nəticələrini etibarlı saymır
ABŞ bir gün öncə Gürcüstanda keçirilən parlament seçkilərinin nəticələrini etibarlı hesab etməyib. Bu barədə Dövlət katibi Antonu Blinken bildirib.
"Beynəlxalq müşahidəçilər nəticələri azad və ədalətli kimi təsvir etməyiblər. Biz beynəlxalq normaların bütün pozuntularını pisləyirik və beynəlxalq və yerli müşahidəçilərin seçkilərlə bağlı bütün pozuntular barədə məlumatların tam araşdırılması çağırışlarına qoşuluruq", - Blinken bildirib.
Dövlət katibi Gürcüstanın siyasi liderlərini "qanunun aliliyinə hörmətlə yanaşmağa, əsas azadlıqlara xələl gətirən qanunvericiliyi ləğv etməyə və seçki prosesindəki çatışmazlıqları aradan qaldırmaq üçün birgə işləməyə” çağırıb.
ktyabrın 27-də Gürcüstanda parlament seçkiləri keçirilib. Seçkilərdə  hakim Gürcü Arzusu Partiyası seçicilərin 54,08%-nin dəstəyini qazanaraq qalib gəlib.