Azərbaycan–Türkiyə ticarəti 2025-ci ildə 6,7% azalıb
2025-ci ildə Azərbaycanla Türkiyə arasında ticarət əməliyyatlarının həcmi 5,721 milyard ABŞ dolları təşkil edib ki, bu da 2024-cü ilin göstəricisi ilə müqayisədə 409,3 milyon dollar və ya 6,7% azdır. Məlumatı Dövlət Gömrük Komitəsi yayıb.
Hesabat dövründə Türkiyə ilə ticarət dövriyyəsi Azərbaycanın ümumi xarici ticarətinin 11,58%-ni təşkil edib və ölkə Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşları arasında ikinci yerdə qərarlaşıb.
Ötən il Azərbaycandan Türkiyəyə ixrac 3,378 milyard dollar olub. Bu göstərici illik müqayisədə 441,6 milyon dollar və ya 11,6% azalıb.
İxracın 118 milyon dolları bitumlu süxurlardan alınmış xam neft və xam neft məhsullarının payına düşüb. Sözügedən məhsullar üzrə ixrac həcmi 242,6 min ton təşkil edib. Bir il əvvəl bu məhsulların ixracı dəyər ifadəsində 49,2%, həcm baxımından isə 43,6% azalmışdı.
Eyni zamanda, 2025-ci ildə Azərbaycandan Türkiyəyə 597,3 milyon dollar dəyərində qeyri-neft məhsulları ixrac edilib ki, bu da əvvəlki ilə nisbətən 55 milyon dollar və ya 10,1% artım deməkdir.
Türkiyənin Azərbaycanın qeyri-neft ixracında payı 16,46% olub və bu göstərici ilə ölkə Rusiyadan sonra ikinci sırada qərarlaşıb.
Hesabat ilində Türkiyədən Azərbaycana idxal isə 2,343 milyard dollar təşkil edib ki, bu da illik müqayisədə 32,3 milyon dollar və ya 1,4% artım deməkdir.
Ümumilikdə, 2025-ci ildə Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsi 49,423 milyard dollar olub. Bu, əvvəlki illə müqayisədə 1,81 milyard dollar və ya 3,8% çoxdur. Xarici ticarətin 25,043 milyard dolları ixracın, 24,380 milyard dolları isə idxalın payına düşüb.
Son bir ildə ixrac 1,5 milyard dollar və ya 5,7% azalıb, idxal isə 3,322 milyard dollar və ya 15,8% artıb. Nəticədə xarici ticarətdə 663 milyon dollarlıq müsbət saldo formalaşıb ki, bu da illik müqayisədə 4,833 milyard dollar və ya 8,3 dəfə azdır.