Reallıqlar rəqəmsallaşma üçün kibertəhdidlər yaradır
Reallıqlar rəqəmsallaşma üçün kibertəhdidlər yaradır. Bunu Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədr müavini Rauf Cabarov deyib.
"Rəqəmsallaşma kibertəhdidlər yaradır. Reallıq budur ki, bununla bağlı il ərzində 5 minə yaxın hadisə olur.  400 minə yaxın əməliyyat riskli əməliyyat olaraq bloklanr. 1000 dən çox sosial media hesabları yaradılır ki, insanlardan pul oğurlansın. Bu sahədə ciddi problemlər var. Son rəqəmlərə görə, rəqəmsal primadilarla bağlı 5 milyon vəsait oğurlanıb. Ölkə üzrə keysləri toplasaq bu daha böyük rəqəmlərdir", Rauf Cabbarov oktyabrın 23-də Bakıda keçirilən "Dayanıqlı Mikromaliyyə üçün İnnovativ Həllər" mövzusunda Azərbaycan Mikromaliyyə Konfransında bildirib.
O vurğulayıb ki, hazırda dünyada kibertəhlükəsizliklə bağlı risklərin həcmi 8 trilyon dollar hesablanıb və qarşıdakı illərdə bu risklərin 10 trilyon dollara çatması proqnozlaşdırılır.