Rəsmi Bakı inanır ki, Ermənistan COP29-da iştirak edəcək
Rəsmi Bakı inanır ki, Ermənistan COP29 konfrasında iştirak etmək üçün öz nümayəndə heyəti ilə ilə Azərbaycana gələcək. Bunu reporta müsahibəsində COP29-un müəyyən olunmuş prezidenti, ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev deyib.
"BMT səfəri çərçivəsində Ermənistanla heç bir görüş nəzərdə tutulmayıb, ancaq biz onları COP-a dəvət etmişik. Ənənəvi olaraq, bütün ölkələr COP-da iştirak edirlər və inanırıq ki, Ermənistan Azərbaycana gələrək COP29-da öz nümayəndə heyəti ilə iştirak edəcək", - nazir bildirib.
Bundan əvvəl Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan söyləyib ki, noyabrda Bakıda keçirilən COP29 konfrasında iştirakla bağlı hələlik qərar verməyib.
Noyabrın 11-22-də Bakıda COP-29  keçiriləcək. Azərbaycan Ermənistanı da bu tədbirdə iştiraka dəvət edib. Nikol Paşinyan təklifin gəldiyi vaxt məzuniyyətdə olduğunu əsas gətirərək Azərbaycana rəsmi cavab verməmişdi.
Ekspertlər Ermənistanın bu tədbirdə xarici işlər naziri səviyyəsində təmsil olunacağını proqnozlaşdırır.  Ermənistan xarici işlər naziri bu dəvəti qəbul edərsə son 30 il ərzində bu Ermənistan XİN rəhbərinin Bakıya ilk səfəri olacaq.