Rusiya Afrikanın 2 ölkəsinə buğda yardımı göndərib
Rusiya Burkina Faso və Somaliyə iki gəmi buğda göndərib. Bu barədə Tacc agentliyi Kənd Təsərrüfatı Naziri Dmitri Patruşevə istinadan yazıb.
Nazirin sözlərinə görə, Rusiya hökuməti təchizatın yaradılması üçün bütün lazımi qərarları qəbul edib.
"Somali və Burkina Faso istiqamətində ilk iki gəmi - hər biri 25 min ton - artıq Rusiya limanlarını tərk edib, biz onların təyinat yerlərinə bu il noyabrın sonu - dekabrın əvvəlində çatacağını gözləyirik", - Patruşev bildirib.
Daha əvvəl Federal Gömrük Xidmətinin (FCS) mətbuat xidməti humanitar yardım kimi 25 min ton Rusiya buğdası olan gəminin Novorossiysk  limanından Afrikaya yola düşdüyünü bildirmişdi.
Patruşev həmçinin oktyabrın əvvəlində demişdi ki, Rusiyadan Afrika ölkələrinə pulsuz taxıl tədarükü ay yarım ərzində başlaya bilər.
Bundan əvvəl xarici işlər naziri Sergey Lavrov BMT nümayəndələrinin səylərinə baxmayaraq, Rusiya tərəfinin taxıl sazişinin "sıfır səviyyəsində” olduğunu bildirmişdi.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi rəhbərinin birinci müavini Oksana Lut 2023-cü ildə Rusiyada 147 milyon ton taxıl məhsulunun yığılacağını açıqlamışdı.