Rusiya Azərbaycanla pensiya təminatı sahəsində əməkdaşlıq haqqında sazişi ratifikasiya edib
Rusiya Dövlət Duması çərşənbə axşamı keçirilən plenar iclasda Rusiya və Azərbaycan arasında pensiya təminatı sahəsində əməkdaşlıq haqqında sazişi ratifikasiya edib. Bu barədə Rusiya mətbuatı yazıb.
Sənəd 2022-ci il aprelin 26-da Bakı şəhərində imzalanıb və tərəflərin ərazilərində əldə edilmiş və ya əldə edilmiş pensiya hüquqlarının sığorta təminatının təmin edilməsinə görə maliyyə məsuliyyətinin bölüşdürülməsini nəzərdə tutur. Müqavilə hər iki ölkənin vətəndaşlarına və onların ailələrinə şamil edilir.
Müqavilə sığorta pensiyalarının bütün növlərini, yığılan pensiyaları, pensiya yığımlarından digər ödənişləri, sosial pensiyaları əhatə edir. Sığorta olunan üçüncü ölkədə daimi yaşayış yerinə köçdükdə, pensiya təyin edən tərəf onu vətəndaşın seçimi ilə öz ərazisində ödəməyə davam edəcək və ya müqavilənin digər tərəfinin ərazisinə köçürəcək.
Sənəddə həmçinin nəzərdə tutulur ki, Rusiyada pensiyaya federal və ya regional sosial əlavə təyin edilərkən Azərbaycan qanunvericiliyinə uyğun olaraq müəyyən edilmiş pensiyalar nəzərə alınır. Rusiyada sosial pensiya Rusiya qanunvericiliyinə uyğun olaraq təyin edilir və ödənilir, bir şərtlə ki, sığorta olunan şəxs Azərbaycanda pensiya almasın. Azərbaycan vətəndaşlarına Rusiyada sosial pensiya təyin edilərkən, eyni zamanda ən azı bir il Rusiyada daimi yaşadıqları halda, onların hər iki ölkənin ərazisində daimi yaşama müddətləri nəzərə alınır.