Rusiyada çağırışçılar ölkəni tərk edə bilməyəcək
Rusiya Müdafiə Nazirliyi və Federal Təhlükəsizlik Xidməti (FTX) ilə birgə hərbi komissarlıqların elektron çağırış vərəqəsi göndərdiyi Rusiya vətəndaşları ilə bağlı sistem yaradır. Sifarişçi Rusiyanın Rəqəmsal İnkişaf, Rabitə və Kütləvi Kommunikasiyalar Nazirliyi, podratçısı isə Vosxod Elmi-Tədqiqat İnstitutudur.
"Vosxod” Elmi-Tədqiqat İnstitutu tərəfindən hazırlanan sistem səyahət məhdudiyyəti olan şəxslərin siyahılarını FSB sərhəd xidmətinin federal məlumat emalı mərkəzinə ötürəcək və çağırışçıların Rusiyadan çıxmasının qadağan edilməsində əsas elementə çevriləcək. Müvəqqəti məhdudiyyətlər mexanizmi hərbi xidmətə çağırılan Rusiya vətəndaşları üçün dəqiq nəzərdə tutulub, lakin səfərbərliyə çağırılanlar üçün də istifadə oluna bilər.
Beləliklə, noyabrdan etibarən FTX bütün çağırışçıların ölkədən çıxışına mane ola biləcək.
Həmçinin, xidmətdən yayınan şəxs daşınmaz əmlakla bağlı əməliyyatlar apara bilməyəcək və avtomobildən istifadə etmək, kredit almaq və fərdi sahibkar və ya fərdi sahibkar kimi qeydiyyatdan keçmək hüququnu itirir.