Rusiyada məhsullarda mikrob transqlutaminazdan istifadə hallarının sayı 2,5 dəfə artıb
Son iki ildə məhsullarda mikrob transqlutaminazdan istifadə hallarının sayı 2,5 dəfə artıb. Bu barədə "İzvestiya” qəzeti Rosselxoznadzor və Rospotrebnadzorun məlumatlarına istinadən yazıb.
"Ət yapışqanı" kimi tanınan bu komponent, adətən birləşdirilməyən zülalları birləşdirə bilir və bununla da məhsulun kütləsini artırır.
Araşdırmanın nəticələrinə əsasən,  bəzi istehsalçıların kəsmiklərində "ət yapışqanının” olduğunu müəyyən ediblər. Onlar Moskvanın Danilovski bazarından kəsmik  , 20 Rusiya və bir Belarus markası daxil olmaqla 77 parametri sınaqdan keçiriblər.
2023-cü ildə bu komponentdən istifadənin 25 halı qeydə alınıb ki, bu da 2022-ci ildəkindən iki dəfə çoxdur. Nəşrin məlumatına görə, bu günə qədər 28 hadisə qeydə alınıb.
2020-ci il yanvarın 1-dən Rusiyada bu əlavənin istifadəsi onun insan orqanizminə təsiri kifayət qədər öyrənilmədiyinə görə qadağandır. Nəşrin məlumatına görə, Baş Prokurorluq "ət yapışqanının” dövriyyədən çıxarılmasını xahiş edib. Dövlət Dumasının Səhiyyə Mühafizəsi Komitəsi Rospotrebnadzoru müvafiq tədbirlər görməyə çağırıb.