SOCAR Slovakiyaya təbii qaz tədarükünə başlayıb
2024-cü il dekabrın 1-dən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) Slovakiyanın dövlətə məxsus enerji şirkəti SPP ilə noyabr ayında əldə edilmiş razılaşma əsasında Slovakiyaya qaz tədarükünə başlayıb. Bu barədə SOCAR mətbuat açıqlamasında məlumat verib.
Qaz tədarükü, daha geniş enerji əməkdaşlığını araşdırmaq məqsədini daşıyan qısamüddətli pilot müqavilə çərçivəsində həyata keçirilir.
"SOCAR və SPP uzunmüddətli enerji tərəfdaşlığını inkişaf etdirməyə sadiqdirlər,” - SOCAR müqavilə ilə bağlı əlavə detallar vermədən bildirib.
SOCAR-dakı mənbələr daha əvvəl pilot müqavilənin yalnız dekabrı əhatə edəcəyini, 2025-ci ildə isə əməkdaşlığın daha geniş imkanlarının müzakirə ediləcəyini bildiriblər. Razılaşmaya görə, SOCAR bu ölkəyə 500 milyon kubmetr qaz ixrac edəcək.
Bu addım, SOCAR-ın ixrac istiqamətlərini şaxələndirmək strategiyasının növbəti mərhələsini təşkil edir. Slovakiya artıq Azərbaycan qazı qəbul edən Türkiyə, Gürcüstan, İtaliya, Yunanıstan, Bolqarıstan, Rumıniya, Macarıstan, Serbiya, Sloveniya, Xorvatiya və Şimali Makedoniya kimi ölkələr siyahısına qoşulub.
Bununla da Slovakiya Azərbaycan təbii qazının çatdırıldığı on ikinci Avropa bazarı olub.
SOCAR-ın Avropaya qaz ixracının 2024-cü ildə 12,5–13 milyard kubmetr təşkil edəcəyi, 2023-cü ildə isə bu göstəricinin təxminən 12 milyard kubmetr olduğu gözlənilir. Bu, Azərbaycanın Avropanın enerji təchizat zəncirindəki artan rolunu vurğulayır.
Bu razılaşma, Cənub Qaz Dəhlizinin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsində artan əhəmiyyətini bir daha nümayiş etdirir. Blok, geosiyasi və bazar dəyişiklikləri fonunda ənənəvi təchizatçılardan asılılığı azaltmağa çalışır.