Süni adalar əvəzinə hazırda mövcud olan adaları bərpa edək - Sabir Rüstəmxanlı
Xəzərdə yeni süni adalar yaratmaq əvəzinə təbii yolla yaranan adaları bərpa etmək daha yaxşı nətivə verə bilər. Bunu deputat Sabir Rüstəmxanlı deyib.
"Xəzərdə Allahın yaratdığı adalar var. Bu adalar illərdir boşdur. Məsələn Nargin adasını bərpa edib orada daha yaxşı işlər görmək olar. Süni adalar yaratmaq əvəzinə hazırda mövcud olan adaları bərpa etmək daha yaxşı olar", - deputat mayın 7-də Milli Məclisdə "Xəzər dənizinin (gölünün) Azərbaycan Respublikasına mənsub olan bölməsində süni torpaq sahələrinin yaradılması haqqında” qanun layihəsinə münasibət bildirərkən deyib.
Qanun layihəsi Milli Məclisdə III oxunuşda qəbul olunub.
Bundan əvvəl Xəzər dənizin səviyyəsini müəyyən edən ekspertlər bildirir ki, Xəzərdə süni adaların yaradılması gələcəkdə təhlükə yarada bilər. Belə ki, Xəzərin suyunun qalxması həmin adaların suyun altında qalmasına səbəb ola bilər.